Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 22 januari 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1591 5190  Affischer 3 st, Roy Lichtenstein (1923-1997), USA. Yttermått inklusive ram: 77x61 - 80x60 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:27)

1591 5012  Akvarell Magnus Berg (1953), Kustparti. Signerad, akvarell. Bladets mått: 15x38,5, yttermått inklusive ram: 34x59 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:50)

1591 5150  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad SHB, modell. Akvarell, bildmått: 38x47 cm, yttermått inklusive ram: 49x62 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:25)

1591 5300  Armbandsur Christophe Duchamp, Perpetual Luxury, automatic. Box. Diameter: 42 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:49)

1591 5287  Barometer Schatz. Diameter: 18 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:45)

1591 5294  Barstolar 3 st, "Cornflake high", Claesson, Koivisto, Rune för Offecct, kromad benställning, stoppad läderklädd sits. Höjd: 80 cm, etiketterade

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:26)

1591 5128  Bijouterier diverse

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:16)

1591 5016  Blandteknik Maria Ginzburg (f. 1955), Sverige. Signerad, daterad 2004, fyr, 36x25 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:02)

1591 5060  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Tidigt 1900-tal. Blandteknik, Monogramsignerad EH, bildmått: 40x15 cm, yttermått inklusive ram: 56x33 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:41)

1591 5303  Bokstöd Sekelskfte. Längd: 42 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:13)

1591 4025  Bokverk 2 st, Nordenskiöld, Vegas, 2 band inkl kartor

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:04)

1591 4024  Bokverk 2 st, Svenskt Silversmide, 1520-1850 samt 1850-1912

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:01)

1591 5222  Bord 1700-/1800-tal, med klaff och låda, Längd 136 cm + 72 cm. Djup: 72 cm. Höjd: 78 cm

Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:46)

1591 5221  Bord 1700-/1800-tal, med klaff och lådor, furu. Längd 220 cm + en klaff om 72 cm. Djup: 81 cm. Höjd: 78 cm

Hammered for 9.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:20)

1591 5230  Bord med lådor, 1920-tal, björk. Bredd: 63 cm. Djup: 38 cm, höjd: 68 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:21)

1591 5166  Bordslampa 19320-tal, mässing. Höjd: 31 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:11)

1591 5123  Bordslampa tenn, 1930. Höjd: 55 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:43)

1591 5261  Bordslampfot Glasfot. Höjd: 33 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:56)

1591 5143  Bordslampfot Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 39 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:03)

1591 5167  Bordslampfot Kina, föredetta bojan. Höjd: 23 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:33)

1591 5275  Bordslampfot mässing. Höjd: 36 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:54)

1591 4020  Bordslampfot Porslin, Orientalisk. Höjd: 32 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:44)

1591 5127  Bordslampor Ett par, Tyskland, porslin. Höjd: 48 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:43)

1591 4143  Bordslyster 3-armad, Prismor. Höjd: 43 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:52)

1591 5233  Bordsur tidigt 1900-tal. Längd: 40 cm, djup: 15 cm, höjd: 24 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:50)

1591 5076  Bricka Intarsia, Birger Ekman, 1938. Längd: 62 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:02)

1591 4281  Byrå Engelsk stil. Bredd: 76 cm. Djup: 42 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:40)

1591 4109  Byrå Gustaviansk stil, Intarsia, stenskiva. Bredd: 96 cm, djup: 51 cm, höjd: 80 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:34)

1591 4125  Byrå med klaffar, mahogny, engelsk stil. Bredd: 40 + 14x2, djup: 37 cm, höjd: 69 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:25)

1591 5034  Byrå omkring 1900, Jugend. Bredd: 103 cm, djup: 48 cm, höjd: 82 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:11)

1591 5306  Cafébord metallfot / stenskiva. Diameter: 60 cm. Höjd: 71 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:16)

1591 5103  Chiffonjé 1800-tal, mahogny. Bredd: 87 cm, djup: 46 cm, höjd: 142 cm, nyckel

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:06)

1591 5030  Chiffonjé 1880-tal, Bemålad. Bredd: 100 cm. Djup: 56 cm, höjd: 137 cm, nyckel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:48)

1591 5207  Cigarettskrin Sterlingsilver, Tyskland, monogramdekor, 12x10. Vikt: 169g brutto

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:31)

1591 5209  Cigarretui Sterlingsilver, Tyskland, 17x10. Vikt: 420g brutto

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:14)

1591 5027  Cigarrskrin silver, Importstämplar. Längd: 14 cm, vikt: 165g ca

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:03)

1591 5092  Dagbädd 1960/70-tal, utdragbar. Längd: 190 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:21)

1591 3108  Damarmbandsur 14k guld. Omega. Diameter: 2,6 cm, bruttovikt: 15 g

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:40)

1591 5254  Decksbelysning 2 st, Spica, torpedbåt, mässing. Höjd: 16 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:49)

1591 5188  Diamanter 3 st. Ca. 0. 60 ct. 0. 63 ct. 0,62 ct

Hammered for 16.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:59)

1591 5124  Dockor 6 st, bland annat Frankrike. Höjd: 18-33 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:38)

1591 5118  Dosa Silver / emalj. Längd: 8 cm, vikt: 125 brutto

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:25)

1591 5066  Dosa silver, 1843. Diameter: 6 cm, höjd: 3,5 cm, vikt: 55 g

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:04)

1591 5050  Efterrättsskedar 6 st, silver, 1852, GD. Längd: 14,5 cm. Vikt: 150g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:20)

1591 5041  Emmafåtöljer Ett par, sent 1800-tal

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:07)

1591 5288  Etsning Jevgeni Klimov (1901-1990). Signerad, numrerad 8/50, daterad 1984, "Linnud". Bildmått: 36x36 cm, yttermått inklusive ram: 58x55 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:35)

1591 5289  Etsning Silvi Liiva (1941-2023). Signerad, numrerad 5/25, daterad 1984. Bildmått: 45x52 cm, yttermått inklusive ram: 63x69 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:12)

1591 5024  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Porträtt av Evert. Signerad, numrerad 6/250, daterad 1975. Färglitografi, bildmått: 59x46 cm, yttermått inklusive ram: 73x60 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:53)

1591 4200  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 115/260. Färglitografi, bildmått: 37x46 cm, yttermått inklusive ram: 51x58 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:13)

1591 5015  Färglitografi Dagmar Glemme (f. 1942), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad EA, 55x36 cm, yttermått inklusive ram: 66x48 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:17)

1591 5023  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 20/60. Bildmått: 59x37 cm, yttermått inklusive ram: 63x41 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:49)

1591 5266  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 355/360, Lofoten. Färglitografi, bildmått: 44x61 cm, yttermått inklusive ram: 63x78 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:10)

1591 4082  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 64/200. Färglitografi. Bladets mått: 75x55 cm, yttermått inklusive ram: 84x66 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:59)

1591 5154  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 157/190, daterad -83, skål med svarta vinbär. Färglitografi, bildmått: 53x42 cm, yttermått inklusive ram: 65x52 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:49)

1591 5169  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 36/195, daterad 1981, Vinbärsberg. Färglitografi, bildmått: 50x74,5, yttermått inklusive ram: 67x90 cm

Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:01)

1591 5009  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Provtryck. Signerad. Färglitografi, bildmått: 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x56 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:24)

1591 3343  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vinterland". Signerad, numrerad Pt, daterad 1954. Färglitografi, bildmått: 26x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x56 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:56)

1591 5148  Färglitografier 3 st, Tage Lundin. Signerade, 1950-tal, yttermått inklusive ram: 48x34 - 51x34 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:14)

1591 4251  Färglitografier 4 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade, bland annat motiv från Trosa, bildmått 22x33-35x47 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 35x45 - 55x66 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:22)

1591 5215  Fat + bägare, 5 delar, silver, diameter: 15. Höjd: 4,5-7,5, vikt: 215g

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:20)

1591 4185  Fat Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 33 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:05)

1591 5176  Fat Bo Fajans. Längd: 43 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:37)

1591 5071  Fat Gustavsberg, Bengt Berglund (f. 1936), Sverige. Bågskytt. Diameter: 33 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:23)

1591 5115  Fat / skålar 3 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen. Diameter: 17,5-25, längd: 24 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:33)

1591 5270  Fåtölj Englesson

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:06)

1591 5028  Fåtölj skinn

Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:04)

1591 5045  Fickur Silver (800), Tyskland. Diameter: 6 cm, bruttovikt: 135 g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:21)

1591 5252  Fönster Blyinfattat glas, 183x58 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:50)

1591 5130  Garderobsskåp Bemålat. Bredd: 70 cm. Djup: 64 cm, höjd: 200 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:34)

1591 5281  Glas på fot Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 19 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:17)

1591 5036  Glasservisdelar 43 delar, Åfors Glasbruk, ( 2 st vinglas Karolina Orrefors). Höjd: 9,5-14,5

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:51)

1591 5164  Golvlampa NAFA. Höjd: 135 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:37)

1591 5019  Halsband 5 st, silver, bruttovikt: 260 g. Längd: 40-90 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:04)

1591 5018  Hängsmycken 6 st, silver, bruttovikt: 220 g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:15)

1591 5158  Jultallrikar 8+ 5 st, Royal Copenhagen & Bing & Grøndahl. Diameter: 18 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:02)

1591 5070  Kantin på benställning Höganäs, 3 Liter, AJ, Saltglaserat stengods / järn. Höjd: 28-42 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:06)

1591 5236  Karmstol 1800-tal, med dyna

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:55)

1591 5170  Karmstol Furu, Karl Andersson´s, Design: Børge Mogensen (1914-1972), Danmark.

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:48)

1591 5084  Karmstol Louis XV-stil

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:16)

1591 5054  Karmstol rokokostil, 1900-tal

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:11)

1591 5256  Karmstol så kallad skrattstol

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:33)

1591 5238  Karmstol senempire

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:21)

1591 5085  Karmstol Sent 1800-tal

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:52)

1591 5187  Karmstol på hjul Engelsk, Skinn

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:32)

1591 4034  Karmstolar 4 st, mässing, 1960/70-tal

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:51)

1591 5144  Klaffbord bemålad, furu. Bredd: 45 + två klaffar om 21,5 cm, längd: 90 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:22)

1591 5006  Knivar/blad 3 st, Orientaliska bland annat Japan. Längd: 22-38 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:40)

1591 5290  Krukor/skålar 20 st, "Gobelet", Gustavsberg. Blå dekor mot vit reliefbotten. Diameter: 8,5 cm, höjd: 7,5 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:04)

1591 4229  Kuddar 2 st, Broderad/Handvävd. Längd: 57-72 cm, djup: 22 cm, höjd: 42-48 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:31)

1591 5047  Kuverttallrikar 7 st, ThoMath & Victoria, metall, diameter: 27 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:41)

1591 5189  Litografier 4 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 423/500, Stockholm, yttermått inklusive ram: 32x41 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:58)

1591 5295  Ljuskrona Maria Theresia, med olikslipade prismor, tio ljusarmar. Höjd: 50 cm + 30 cm klädd kedja och kåpa med tofs

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:52)

1591 4061  Ljuskrona med prismor, Rokokostil. Höjd: 70 ca

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:52)

1591 5213  Ljusstakar Ett par, silver, England. Höjd: 9 cm, fylld fot, vikt: 300g brutto

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:01)

1591 4137  Ljusstakar ett par, Slipad dekor, glas. Höjd: 27 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:45)

1591 5087  Matbord utdragsskiva, teak. Bredd: 140 + 56, djup: 90 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:54)

1591 3065  Matservisdelar 50 delar ca, Epiag, Tjeckoslovakien, 8 mattallrikar, 11 djupa tallrikar, 12+ 12 assietter, 8 uppläggningsfat, 1 soppterrin utan lock, 1 såsskål, 1 kanna

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:15)

1591 4010  Matservisdelar ca 60 delar, Gefle, Stjärnsund, flintgods, 12 mattallrikar, 11 djupa tallrikar, 22 förrättstallrikar, 13 assietter, en kanna, tre uppläggningsfat

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:53)

1591 4208  Matservisdelar Gustavsberg, Asiatic, ca 45 del

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:32)

1591 5304  Matskedar 11 st, silver, olika modeller. Längd: 20-21,5 ca. Vikt: 550g ca

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:08)

1591 4106  Matta Abadeh, 100x148 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:21)

1591 4102  Matta Afghan, 55x70 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:08)

1591 5202  Matta Afghan, 56x247 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:02)

1591 5203  Matta Afghan, 60x263 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:18)

1591 5198  Matta Kelim, Afghan, 100x152 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:30)

1591 5199  Matta Kelim, Afghan, 103x158 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:25)

1591 5201  Matta Kelim, Afghan, 99x141 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:22)

1591 5214  Matta Kelim, Koor Baktiar, 109x152 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:25)

1591 5216  Matta Kelim, Shiraz, 87x157 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:29)

1591 4100  Matta Lilihan, 160x190 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:03)

1591 4058  Matta orientalisk 287x210cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:23)

1591 5133  Matta Orientalisk, 101x164 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:40)

1591 4177  Matta orientalisk, 102x154 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:38)

1591 4176  Matta orientalisk, 125x190 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:31)

1591 5197  Matta orientalisk, 130x192 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:08)

1591 5132  Matta Orientalisk, 154x242 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:38)

1591 5136  Matta Orientalisk, 160x283 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:50)

1591 4056  Matta orientalisk, 170x252 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:34)

1591 5137  Matta orientalisk, 94x132 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:45)

1591 5048  Matta Orientalisk, Gabbeh, 240x208 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:04)

1591 5134  Matta orientalisk, galleri, 100x404 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:32)

1591 4083  Matta Orientalisk, Kerman, 388x298 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:13)

1591 5049  Matta Ull, "Agra", 160x230 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:50)

1591 5080  Mattallrikar + assietter, 6 + 8 delar, blått glas. Diameter: 21-25,5

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:18)

1591 5109  Mockaservis 15 delar, Bing & Grøndahl, "Empire"

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:28)

1591 5063  Nattygsbord Ett par, Bemålade, Gustaviansk stil. Bredd: 35 cm, djup: 43 cm, höjd: 55 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:58)

1591 4168  Oljemålning 1800-tal, Landskap med figurer. Ej signerad. Olja på duk, 36x49 cm, yttermått inklusive ram: 45x58 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:43)

1591 5014  Oljemålning Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. Signerad ÅWA, landskap. Olja på duk, 73x71 cm, yttermått inklusive ram: 76x75 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:19)

1591 5032  Oljemålning Claes Caspersson (f. 1953), Sverige. "Blommande Äng". Signerad. Olja på duk, 48x58 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:54)

1591 5249  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Äng". Signerad. Olja på duk, 40x40cm, oramad

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:23)

1591 5001  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Ayurveda". Signerad. Olja på duk, 24x30cm, yttermått inklusive ram: 34x43cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:21)

1591 4001  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Struktur". Signerad. Olja på duk, 30x24cm, yttermått inklusive ram: 42x36cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:06)

1591 5055  Oljemålning Finn Krogh (1930), Danmark, Signerad, komposition. Olja på pannå, 60x29 cm, yttermått inklusive ram: 72x42 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:29)

1591 5276  Oljemålning Gunnar Palmgren, ej signerad, Kortspelare. Olja på pannå, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 74x62 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:47)

1591 5078  Oljemålning Gustaf Skoglund (1923-2003), Sverige. Signerad, daterad 53, Stilleben. Olja på pannå, 24x50 cm, yttermått inklusive ram: 37x63 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:01)

1591 5057  Oljemålning Hans Osvald Larsson (1915-1973), Sverige. Hus. Monogramsignerad. Olja på pannå, 24x30 cm, yttermått inklusive ram: 32x41 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:08)

1591 4276  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Modell i hatt. Signerad, daterad -85. Olja på pannå, 19x12 cm, yttermått inklusive ram: 25x17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:48)

1591 5067  Oljemålning Hildegard Thorell (1850-1930), Sverige. Signerad, daterad 1920, Damporträtt. Olja på duk, 68x52 cm, yttermått inklusive ram: 80x65 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:26)

1591 5246  Oljemålning Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Signerad, fäbod. Olja på pannå, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 38x48 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:21)

1591 5247  Oljemålning Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 40x46 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:05)

1591 5262  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Kosmiskt fragment". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 72x65 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:17)

1591 5129  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, CB, landskap. Olja på duk, 88x115 cm, yttermått inklusive ram: 91x118 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:36)

1591 5021  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad S Lembeck, Höstar & Höns. Olja på duk, 43x53 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:41)

1591 5073  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -50, stilleben. Olja på duk, 54x46 cm, yttermått inklusive ram: 64x56 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:40)

1591 5074  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:10)

1591 5243  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:40)

1591 5120  Oljemålning/blandteknik Peter Attack, flagga. Signerad. Olja på duk, 77x96 cm, yttermått inklusive ram: 81x100 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:49)

1591 4247  Överkast / draperi Siden, Lappteknik, 245x256 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:07)

1591 5171  Pallar 2 st, Furu. Längd: 34-65 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:29)

1591 4238  Päls Mink

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:04)

1591 5020  Päls Mink, storlek ca 38

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:49)

1591 5007  Parti koppar 5 delar

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:03)

1591 5052  Parti smycken silver, diverse, halsband mm, bland annat Stigbert och Arvo Saarela. Vikt: 100g ca

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:23)

1591 3403  Parti teckningar och grafik 13 st, bland annat Eva Stockhaus, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Gösta Kriland (1917-1989), Sverige. Med flera, oramade, bladens mått ca 25-30 cm, 46-38 c, ca

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:47)

1591 5228  Piedestal barockstil, trä. Ca 27x28 cm. Diameter: 13 cm, höjd: 83 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:16)

1591 5211  Placeringskortshållare 12 st, Sterlingsilver. Höjd: 5 cm. Vikt: 780g ca

Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:44)

1591 4033  Plafond glas. Diameter: 53 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:44)

1591 4163  Porslin 10 delar, Kina. Höjd: 2-12 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:19)

1591 5090  Psalmbokshylla kompletterad, Äldre delar. Bredd: 64 cm, djup: 19 cm, höjd: 79 cm

1591 5212  Punschkoppar 8 + 1 st, silver. Höjd: 3,5-5, vikt: 300g ca

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:34)

1591 5182  Röllakan Signerad UP, Ulla Parkdal (f. 1939), Sverige. 200x136 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:46)

1591 4089  Salongsbord Tidigt 1900-tal, ek / intarsia, diameter: 94, höjd: 75 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:58)

1591 4085  Samlartallrikar 40 del ca, Danmark, olika modeller. Diameter: 15-23,12 st Royal Copenhagen, 28 st Bing & Gröndahl

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:34)

1591 5106  Sängvärmare England, Denby, glaserad keramik. Längd: 26 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:57)

1591 5227  Sekretär 1800-tal, Bemålad. Bredd: 102 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 125 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:25)

1591 5058  Serigrafi Rikizo Fukao (f. 1946), Japan. Signerad, Silkscreen, numrerad 3/15, daterad -74. Silkscreen, yttermått inklusive ram: 78x59 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:08)

1591 5117  Servettringar + fat, 6 delar, silver. Vikt: 170g ca. Längd: 4-10 cm, djup: 2,5-7,5 cm, höjd: 1-3,5 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:07)

1591 4046  Servisdelar Tjeckien, ca 80 del

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:41)

1591 4196  Sideboard ett par, med skjutdörrar. Längd: 100 cm, djup: 42 cm, höjd: 71 cm

1591 5079  Sideboard Torkelson, Bergen. Längd: 115 cm, djup: 34,5 cm, höjd: 80 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:13)

1591 5269  Sittpuff Englesson. Diameter: 62 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:39)

1591 5240  Skål + burkar+ vas, Kina, Keramik/Cloisonne. Höjd: 6,5-9,5

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:49)

1591 4091  Skål Keramik, Hilkka-Liisa Ahola (f. 1920), Finland. Arabia, Flicka med fåglar, Handmålad, 17,5x17,5

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:34)

1591 5217  Skål silver, på kulfötter, diameter: 19, höjd: 7,5. Vikt: 240g

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:29)

1591 5039  Skålfat + vas, 2 delar, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Rörstrand. Diameter: 26,5 cm. Höjd: 16 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:49)

1591 5283  Skålfat 3 st, Kina, Blåvitt. Längd: 22-26 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:20)

1591 5142  Skålfat Silver (900), Bogota, graverad, diameter: 18. Vikt: 120g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:22)

1591 5121  Skålfat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Sverige. Gustavsberg, Argenta, Stengods, grön glasyr med målad silverdekor av liljekonvaljer. Diameter: 21,5 cm. Höjd: 5 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:38)

1591 5110  Skänk 1800-/1900-tal, två lådor, dörrpar med bakomliggande hyllplan, senare bemålad. Bredd: 113 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 116 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:02)

1591 5138  Skänk 1800-tal, två lådor, dörrpar med bakomliggande hyllplan, furu. 108 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 116 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:18)

1591 4148  Skåp 1800-tal, Allmoge, Ådringsmålat, senare bemålning. Bredd: 115 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 192 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:57)

1591 5162  Skåp Med tallrikshyllor, 6 lådor, dörrpar med bakomliggande hyllplan, lös överdel fästs i väggen, Bredd: 100 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 210 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:29)

1591 5163  Skåp Med tallrikshyllor, 6 lådor, dörrpar med bakomliggande hyllplan, lös överdel fästs i väggen, Bredd: 100 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 210 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:39)

1591 3181  Skåp med överdel ett par, Maple & Co Antique Furniture (1870-1950), London, Intarsia, märkt i lådkant, saknar sockel. Bredd: 43 cm. Djup: 60. Cm, höjd: 73-140 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:25)

1591 5232  Skåpsdörrar Ett par, Allmoge, Roslagen, 1800-tal, 60x46 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:56)

1591 4084  Skrivbordsuppsats 6 delar, Gusum, mässing. Längd: 13-22 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:31)

1591 5125  Skrivställ metall och emalj, 1800-tal. Inkomplett. Längd: 24 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:19)

1591 5105  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Uggla, Rörstrand. Signerad. Höjd: 14. 5 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:57)

1591 5274  Skulptur Gunilla Ignberg. Signerad, daterad 96, Kallbrons, "First love". Längd: 34 cm. Djup: 10 cm, höjd: 24 inklusive sockel

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:02)

1591 5175  Skulptur Harald Salomon (1900-1990), Danmark. Rörstrand, Stengods. Bacchus Längd: 25 cm. Höjd: 16 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:17)

1591 5242  Skulptur Herman Rosell, Trä, bemålad, Sign H R. Höjd: 21 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:25)

1591 5273  Skulptur Kallbrons, Sign G -95, Liggande kvinna. Längd: 34 cm. Djup: 18 cm, höjd: 16 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:28)

1591 5172  Skulptur Murano, Guerrieri, keramik. Höjd: 22 cm

1591 5065  Skulpturer + skål, 3 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 6-11,5 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:57)

1591 5155  Snurrpall Krom, diameter: 32 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:32)

1591 5168  Soffa längd: 190 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:21)

1591 5191  Soffa Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Scandiform. Längd: 187 cm. Djup: ca 73 cm. Höjd: 80 cm, sitthöjd: ca 36-47 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:42)

1591 5086  Soffbord 1960-tal, Teak. Bredd: 79 cm, djup: 79 cm, höjd: 43 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:57)

1591 5100  Soffbord Asko, Finland, teak, 150, djup: 72 cm, höjd: 50 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:43)

1591 4095  Spegel + konsolbord, Karl Johan, mahogny. Längd: 79-86, höjd: 85 + 170

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:39)

1591 5267  Spegel Gustaviansk stil, 72x52, nutida

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:09)

1591 4273  Spegel rokokostil, 116x53 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:43)

1591 5029  Spegel trä, Laserad, 88x150 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:11)

1591 5239  Stol 1800-tal

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:08)

1591 5097  Stolar 1800-tal, mahogny, mässingsdekor

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:24)

1591 4280  Stolar 4 st, mahogny, England

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:12)

1591 5156  Stolar 6 st, Børge Mogensen (1914-1972), Ek. Tageltygklädda fast stoppade sitsar. Danmark. Karl Anderssons, Bra Bohag

Hammered for 13.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:42)

1591 4192  Stolar ett par, 1800-tal, Gustaviansk stil

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:49)

1591 5271  Stolar ett par, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, modell 3110 "The Drop"

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:16)

1591 5268  Stolar ett par, Senempire, Björk

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:18)

1591 5282  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 60 cm, höjd: 52 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:40)

1591 5251  Sybord mahogny. Bredd: 46 cm. Djup: 34 cm, höjd: 71 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:24)

1591 5008  Syltkrukor 6 st, Gustavsberg och Rörstrand. Höjd: 15-18 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:30)

1591 5250  Taburett Karl Johanstil. Längd: 60 cm, djup: 37 cm, sitthöjd: 44 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:20)

1591 5011  Tågdelar Märklin. Längd: 5-36 cm, djup: 2,5-6 cm, höjd: 3-11,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:18)

1591 5072  Takarmatur Glas, Foscarini, Gregg. Längd: 31 cm, höjd: 26 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:50)

1591 5062  Takarmatur med prismor, diameter: 43 cm

1591 5165  Takarmatur Tiffanystil, nutida, diameter: 42 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:08)

1591 5114  Tallrikar + vaser, 4 delar, Kina. Diameter: 22 cm, höjd: 17 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:26)

1591 5113  Tallrikar 3 st, Kina, diameter: 23 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:21)

1591 5181  Tallrikar 4 st, Kina, Blåvita, omkring 1800. Diameter: 22,5 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:58)

1591 5112  Tallrikar 6 st, dekor i famille rose, diameter: 23 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:08)

1591 5046  Tekanna + plunta, 2 delar, Tenn, höjd, 17-26 cm. Längd: 13-15 cm, djup: 12 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:19)

1591 5119  Tekök Pläterad, England. Höjd: 31 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:16)

1591 5038  Terrin Arabia, "Blått landskap". Diameter: 22 längd: 26 cm, höjd: 16 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:15)

1591 5031  Teservis 17 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, blågrön glasyr med guldkant

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:10)

1591 5069  Teservisdelar 9 delar, glaserad stengodslera, Signerade. Höjd: 8-16 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:56)

1591 5218  Tesilar + saltskedar, 8 delar, silver. Längd: 7-18 cm, trähandtag, bland annat Danmark, bruttovikt: 140g

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:51)

1591 5044  Vägglystrar Ett par, prismor. Höjd: 33 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:38)

1591 5265  Väggpendyl Ek, 1880-tal. Höjd: ca 100

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:14)

1591 5286  Väggpendyl Rokokostil, batteridrivet urverk. Höjd: 55 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:52)

1591 4114  Väggrelief JIE, Folkdräkter, 23x29 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:26)

1591 4131  Väggrelief Konstglas, Elme Glasbruk, David Ralson, religiös 35x13 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:29)

1591 4167  Väggrelief Metall, Moses, 18x15 cm, yttermått inklusive ram: 29x27 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:36)

1591 5284  Väggrelief terrakotta, Clarence Blum (1897-1984), Sverige. Monogramsignerad CB, 76x32 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:42)

1591 5285  Väggskulpturer 4 st, Clarence Blum (1897-1984), Sverige. Signerad, Gips. Höjd: 12-15 cm

1591 5184  Väggur Bulle, med magnetisk pendel, Ek, 56x28 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:05)

1591 5179  Vas Bo Fajans, Maggie Wibom (1899-1961), Sverige. Höjd: ca 22 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:20)

1591 5126  Vas Konstglas, Finland. Höjd: 29 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:01)

1591 4244  Vas Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -80, glaserat lergods. Höjd: 16 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:50)

1591 5111  Vas Royal Copenhagen, II-sortering. Höjd: 33 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:05)

1591 5302  Vas Wedgwood, 1800-tAL. Höjd: 18 cm

1591 4221  Vaser 4 st Margareta Hennix, "Combi", Gustavsberg. Höjd: 12-17 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:57)

1591 5180  Vaser/skål med lock 3 delar, Kina. Höjd: 7-33 cm. Spricka i locket till skålen.

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:36)

1591 5205  Väska "Vezzano", Skinn, med axelrem. Längd: 44 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:33)

1591 5264  Vikskärm 4 delar. Längd: 4x51 cm, höjd: 171 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:25)

1591 4232  Ytterfoder 2 st, Bo Fajans. Höjd: 13 cm, diameter: 17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:37)

1591 5299  Ytterfoder/krukor 30 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Reliefdekor i benporslin, Höjd: 6 cm. Diameter: 8 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:39)

1591 5297  Ytterfoder/krukor 30 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Reliefdekor i benporslin. Höjd: 6 cm. Diameter: 8 cm

1591 5298  Ytterfoder/krukor 30 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Reliefdekor i benporslin. Höjd: 6 cm. Diameter: 8 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:46)